SETUP HAZIRLAMA

INSTALLSHIELD KULLANARAK SETUP HAZIRLAMA


03/06/2015InstallShield Express Project

Install Shield Programını Açıyoruz. File>New>Express Project tıklıyoruz. Project Name kısmına projemizin adını yazıyoruz. Location Setup dosyasını oluşturacağı yerdir. İstediğimiz herhangi bir yerde oluşturabiliriz.

InstallShield Application Information

Application Information sekmesinde Install dosyasına ait şirket ismi, web sitesi, uygulama ismi ve program simgesini belirtiyoruz.

InstallShield Requirements

Installation Requirements sekmesinde kurulumunu hazırlayacağımız program için gerekli işletim sistemi ve makinada kurulu olması gereken yazılımları seçiyoruz.

InstallShield Application Files

Application Files sekmesinde programın kurulacağı yeri, hangi isim altında kurulacağını belirtiyoruz. Progrogramımızın dosyalarını Add files ve Add folders butonları aracılığıyla seçiyoruz.

InstallShield Files Permissions

Program files klasörüne kuracağımız program için kullanıcı izinlerini vermemiz gerekiyor. Bunun için Program Files altında oluşturduğumuz klasöre sağ tıklayıp Properties>Permissions seçeneğinden Domain kısmını boş bırakıp User kısmına "Everyone" yazıyoruz. Tüm izinleri verdikten sonra OK deyip kapatıyoruz.

InstallShield Application Shurtcuts

Application Shurtcuts sekmesinde kurulumunu hazırladığımız programın kısayol simgelerini oluşturuyoruz. Associate a file extension with the shurtcut's target seçeneğini işaretleyip çalışmasını istediğimiz programın .exe uzantılı dosyasının yolunu belirtiyoruz.

InstallShield Installation Interview

Installation Interview sekmesinde Lisans sözleşmesi, kurulumu yapan kişinin isim ve şirket ismi sorulup sorulmayacağı, kurulum yapılacak yeri seçip seçemeyeceği gibi bilgileri giriyoruz.

InstallShield Build Installation

Build Installation Sekmesinde Single Executable seçeneğini işaretleyip Build Installations butonu ile setup dosyamızı oluşturuyoruz. Seçenek bize setup dosyasını oluşturur. Eğer setup dosyamızın boyutu çok yüksek ve CD'ye çekmemiz gerekiyorsa CD-ROM seçeneğini tıklayıp oluşturuyoruz. Program otomatik olarak setup dosyasını CD'ler için parçalayıp oluşturacaktır.